Вуглецеве коригування як загроза для української економіки

Вуглецеве коригування як загроза для української економіки

У Європейському союзі останній рік обговорюється питання впровадження «прикордонного вуглецевого коригування», або ж Carbon border adjustment. Вуглецеве коригування — це платіж, який буде стягуватися за ввезення в Європейський союз продукції (в тому числі електроенергії), під час виробництва якої відбувався викид CO2. Запровадження Carbon border adjustment планується у 2023 р. Мета його запровадження — зниження викидів CO2 в атмосферу та зрівняння конкурентних умов для європейських виробників та імпортерів (імпортери зараз не сплачують за викиди CO2, тому мають перевагу перед європейськими виробниками).

При впровадженні обов’язкового Carbon border adjustment можливе зростання в тому числі вартості електроенергії, яка експортуватиметься в Європейський союз. Аналітичний центр GMK Center опублікував звіт, у якому можливі річні втрати українських експортерів складають €560 млн, і 94% від цієї суми — втрати підприємств електроенергетики та металургії.

Через додаткове податкове навантаження після впровадження Carbon border adjustment кінцева вартість елекроенергії може зрости на 42%. Розглядаються варіанти зменшення впливу тарифу на українську електроенергетику та економіку в цілому.

У 2019 р. Україна експортувала в Європейський союз 5.8 млрд кВт*год електроенергії, а після синхронізації з ENTSO-E показник експорту зросте. Викиди CO2 на 1 МВт*год електроенергії, яка експортується з України, перевищує аналогічний показник для країн ЄС у 3.7 разів.

Розглядається можливість часткового звільнення України як слабко розвиненої країни від Carbon border adjustment.

Залишити відповідь

Закрити меню