Західноєвропейська енергетична мережа та Україна

Західноєвропейська енергетична мережа та Україна

Західні партнери пропонують Україні відключитися від єдиної енергомережі з Росією і почати експортувати електроенергію на Захід, модернізувавши і заново запустивши відключені після Чорнобиля ядерні реактори, пише німецьке видання Heise. 

Затримка будівництва газопроводу «Північний потік – 2» повинна допомогти Україні і далі заробляти на транзиті газу, а Захід тим часом хоче допомогти їй «відключитися» від російських електромереж.

З моменту втрати Криму і початку конфлікту на сході України між Україною і Росією практично припинилися поставки електроенергії. Однак, з історичних причин, в питаннях так званого первинного регулювання потужності українська компанія Укренерго, як і раніше, залежить від Росії. Західні – в першу чергу, американські – політики, які відповідають за сферу безпеки, наполягають на тому, щоб Україна «переключилася» на західні енергомережі і інтегрувалася в західноєвропейську енергетичну систему.

В майбутньому електроенергія має безперебійно постачатися від атлантичного узбережжя до самого Донбасу. Синхронізація європейської та української енергосистеми до 2025 року є частиною інтеграції України в Європу. Технічні умови прописані у відповідній угоді між Укренерго та Entso-E – європейською мережею системних операторів передачі електроенергії, – укладеній в 2017 році.

У разі реалізації цього проекту Україна зможе від’єднатися від єдиної електромережі з Росією і Білоруссю. Європейці намагаються переконати Україну приєднатися до їхніх мереж, пропонуючи розширити її мережі та в перспективі отримати привабливі можливості для експорту енергії на Захід. При цьому вони виходять з того, що на Україні до сих пір є більше 15 атомних реакторів, відключених після аварії на Чорнобильській АЕС, які після модернізації могли б виробляти енергію – в тому числі і для Заходу. Таким чином, західна сторона форсує процес підключення українських енергомереж до мереж Entso-E.

Однак інтеграцію старих східноєвропейських атомних станцій в європейську енергосистему не можна назвати легким завданням. Деякі учасники ринку будуть тільки раді, якщо інтеграція української енергосистеми в європейську буде проходити не так інтенсивно, як того хотілося б політикам з обох боків Атлантики. Для початку Україні необхідно домогтися того, щоб її мережі стабільно працювали на частоті 50 Гц. Якщо зробити це не вдасться, то інтеграція нестабільної української системи в європейську порушить баланс останньої, що в гіршому випадку може привести до блекауту – масштабних енергетичних аварій.

Щоб мінімізувати цей ризик, експерти пропонують підключити українські мережі до посилених лінійелектропередач в Угорщині, Словаччині та Польщі і переоснастити українські електростанції за західними стандартами.

Перш ніж можна буде говорити про інтеграцію українських мереж в західноєвропейські, вони повинні по одному тижню влітку і взимку пропрацювати автономно, тобто без підключення до російських або західноєвропейських енергосистем. У що обійдеться інтеграція української і західноєвропейської енергосистем політичним колам або західноєвропейським операторам, поки не ясно. 

Залишити відповідь

Закрити меню