Необхідне нове законодавство про НКРЕКП

Необхідне нове законодавство про НКРЕКП

Міжнародний валютний фонд серед інших для отримання Україною чергового траншу кредиту вимагає, щоб Верховна Рада України внесла в законодавство зміни до кінця березня наступного року для забезпечення незалежності та відповідних повноважень для  Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

У тексті меморандуму Міжнародного валютного фонду йдеться про законодавство, яке впровадить владу та відповідальність для Національної комісії відповідно до Договору про енергетичне співтовариство та Третього енергетичного пакету.

Українська влада взяла на себе зобов’язання прийняти відповідне законодавство у Листі про наміри до Міжнародного валютного фонду від 2-го червня цього року. Законодавство має дозволити привести у відповідність відповідальність та повноваження енергетичного регулятора відповідно до норм Договору про енергетичне співтовариство та Третього енергопакету Європейського союзу. 

Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, утворили у 2014 р. Президентським указом, об’єднавши двох регуляторів. У 2016 р. Верховна Рада України прийняла закон, який регламентує діяльність Комісії. Депутати фракції “Батьківщина” у 2016 р. звернулися до Конституційного суду зі скаргою на неконституційність деяких положень закону про регулятора. Конституційний суд визнав ряд положень неконституційними, зазначивши, що Національна комісія існує як центральний орган виконавчої влади, і не підпорядковується Кабінету міністрів України. У грудні 2019 р. Верховна Рада визначила правовий статус Національної комісії як центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом міністрів. Такий статус суперечить нормам європейського права, так як Кабінет міністрів є акціонером у багатьох енергетичних компаніях, і йому ж підпорядковується енергетичний регулятор. 

Залишити відповідь

Закрити меню