Фонд декарбонізації

Фонд декарбонізації

Дарина Кулага, молодший аналітик аналітичного центру DiXi Group, впевнена, що створення Фонду декарбонізації — важливий і правильний крок. Зараз під вуглецевий податок підпадають тільки ті виробництва, викиди яких перевищують 500 тонн на рік. Правка, внесена у 2018 р., дозволила забруднювачам не оплачувати перші 500 тонн викидів, навіть якщо їхні викиди вищі за цей поріг.

Дарина Кулага зауважила, що створення Фонду декарбонізації дозволить витратити оплату за викид парникового газу на зменшення цих викидів. До цього часу податок за викиди у атмосферу спрямовувався у загальний бюджет і не використовувався за цільовим призначенням. Для Фонду декарбонізації створять статтю бюджету, адмініструватиме його державне агентство з енергозбереження та енергоефективності. Завдяки Фонду розвиток низьковуглецевих і сталих технологій отримає необхідну підтримку.

Основне питання — це майбутній обсяг Фонду, і чи вистачить коштів для втілення проектів у всіх напрямках. Дарина Кулага відзначила, що якщо виробництво здійснює викид 501 тонни вуглекислого газу — оплачує податок лише за 1 тонну. Планується, що державний бюджет у 2021 р. отримає 2 млрд 700 млн грн податку за викиди, однак тільки 50% цієї суми спрямують у Фонд. Цих коштів буде замало для системних змін і декарбонізації. Наповнити Фонд можна, спрямувавши у нього всі кошти від сплати вуглецевого податку і підвищивши ставку податку.

Податок на викиди зараз становить 10 гривень за 1 тонну викидів (найнижчий у Європі). У разі прийняття законопроекту № 4347 ставку підвищать до 30 гривень за 1 тонну. Поетапно протягом кількох років ставку доцільно підняти до EUR 2-3.

Дарина Кулага вважає, що ці заходи дозволять Фонду займатися інвестиційною діяльністю та субсидувати кліматичні проекти.

Залишити відповідь

Закрити меню